Contabil

Estimare   3000 RON/Luna
Locație: Bucuresti

Industrie: Banci / Servicii financiare, Comert / Retail, Transport / Logistica / Import Export, IT / Telecom

Departament: Financiar / Contabilitate

Tip job: Full time

Experienta: Entry-Level (< 2 ani),Fara experienta

Candidatul ideal
"Hire for attitude, train for skills" acesta este moto-ul dupa care ne ghidam.

Candidatul ideal trebuie sa fie responsabili,sociabil, serios. Apreciem corectitudinea, tenacitatea, atitudinea principiala in relatiile cu oamenii si receptivitatea. Cautam o persoana are sa aibe spirit de echipa, gandire logica, memorie, capacitate de analiza si sinteza, de a prelucra informatiile, de a le interpreta si de a le valorifica prin luarea de decizii sau prin furnizarea de date prelucrate altor factori decizionali,obiectivitate in aprecierea si analiza situatiilor economice si financiare.
Dorinta de perfectionare continua si de dezvoltare atat a abilitatilor personale cat si ale colegilor din echipa;
Operare program contabilitate WinMentor (avantaj)
Operarea cu suita Microsoft Office la un nivel mediu.

Descrierea jobului

ATRIBUTII PRINCIPALE :

- asigura evidenta contabila a stocurilor, a relatiilor cu tertii, a trezoreriei şi evidenta veniturilor şi cheltuielilor .
- importa si verifica, in programul de evidenta contabila, facturile emise pentru clientii interni
- importa si verifica, in programul de evidenta contabila, facturile de furnizori (marfa)
- inregistreaza incasarile şi platile in lei conform extrasului de cont
- inregistreaza incasarile şi platile in valuta conform extrasului de cont
- efectueaza plati catre furnizori in lei si in valuta (OP-uri din platformele bancilor)
- opereaza incasarile şi platile in numerar conform registrului de casa
- opereaza avansurile de trezorerie conform deconturilor
- inregistreaza facturi de servicii primite si emise
- verifica intrari de marfa in baza documentelor primite de la magazine (facturi interne, facturi externe şi NIR)

RESPONSABILITATILE POSTULUI :

- importul si verificarea zilnica a facturilor emise, a incasarilor pe facturi si in avans
- importul si verificarea zilnica a facturilor de furnizori, a platilor pe facturi si in avans
- verificarea zilnica a soldurilor din banca, casa si avansuri din trezorerie in lei
- realizeaza analize financiare lunare sau trimiestriale (inregistrarea cheltuielilor pe centre de cost, analiza Cashflow, analiza P&L – nu este cerinta obligatorie dar se poate considera un avantaj)
- respectarea procedurilor, va realiza el insusi si va incuraja crearea de noi proceduri, pentru a simplifica activitatile desfasurate.

Legat de disciplina muncii, raspunde de:

- pastrarea confidentialitatii informatiilor şi a documentelor legate de firma
- utilizarea resurselor existente exclusiv in interesul firmei
- respectarea prevederilor normativelor interne şi a procedurilor de lucru privitoare la postul sau
- adopta permanent un comportament in masura sa promoveze imaginea şi interesele firmei
- imbunatatirea permanenta a pregatirii sale profesionale şi de specialitate

Beneficii:
- decont transport
- voucher de ziua angajatului
- discount la produsele comercializate de companie
- traininguri
- cursuri platite de companie
- teambuilding