Contabil în Bucuresti

Locuri de munca la stat

Contabil

BICO INDUSTRIES

Contabil

CEGEDIM SERVICE CENTER

Contabila

ASOCIATIA PITICOT

Contabil

SERCONSTRUCT ROADS S.​R.​L.​

Contabil

BOGANT CONTA

Contabil/​a

M.C.H. PROD

Contabil

PRAGOSA ROMANIA

Contabil

SECOTEXT S.​R.​L.​
Contabil
Bucuresti

Industrie: IT / Telecom

Tip job: Full time

Departament: Banci, Financiar / Contabilitate

Experiență: Mid-Level (2-5 ani),Senior-Level (> 5 ani)

Candidatul ideal
Absolvent de studii superioare economice;
Experienta in contabilitate de minim 3 ani;
Experienta in utilizarea unui program de contabilitate precum si capacitatea de familiarizare rapida cu diverse softuri in cadrul companiei
Cunostinte solide Operare PC: MS office
Cunostinte privind legislatia financiar-contabila
Atitudine pro-activa, abilitati de comunicare si organizare
Seriozitate, stabilitate si maturitate profesionala
Abilitatea de a gestiona sarcini multiple cu termene fixe, abilitatea de a prioritiza activitatile pentru a respecta deadline-urile asumate
Cunostinte de limba engleza constituie un avantaj

Descrierea jobului

Responsabilitati specifice activitatii contabile din urmatoarele arii:

- contabilitatea avansurilor spre decontare:
- contabilitatea furnizorilor:
- contabilitatea veniturilor si incasarilor de la clienti;
- efectuarea de operatiuni de casierie la sediul central precum si supervizarea registrelor de casa din tara;
- contabilitatea imobilizarilor, obiectelor de inventar si materialelor;
- contabilitatea extraselor bancare; realizarea de plati bancare si relatia cu bancile;
- intocmirea lunara de provizioane si estimari;
- support pentru intocmire declaratii fiscale catre ANAF si raportari catre BNR si INSSE; administrare declaratii nerezidenti si puncte de lucru; administrare registru fiscal si inventor;
- acorda suport casierilor/gestionarilor pentru tot ceea ce inseamna operare documente/arhivare/fluxuri de lucru si proceduri interne;
- participa la inventarierea anuala a patrimoniului si la auditul extern si intern, la diverse controale de la autoritati;
- intocmire de rapoarte/statistici ad-hoc; pune la dispozitia departamentelor solicitante fise analitce;
- arhivare documente contabile;
- asigura suport managerului de departament in rezolvarea diverselor aspecte din activitatea de zi cu zi pe oricare din ariile identificate in cadrul departamentului. Proactivitate in optimizarea modului de lucru, a implementarii de solutii informatice, de metode de control financiar, initiative pentru imbunatatirea activitatii departamentului financiar-contabil in oricare din ariile sale
- alte sarcini conexe domeniului de activitate