Economist în Brasov

Locuri de munca la stat

PRIMA CONSTRUCT A.G

Economist/​a

SENSI GRUP

Economist

JURNAL CULINAR CAFE

Economist

WEBEYE INTERNATIONAL

Economist

EUROPACK SRL

Economist

Economist

TMK REŞIŢA

Economist

AC MOBILE

Economist

SMART FISCAL TEAM

Economist

AUTOTIM
Economist
Brasov

Industrie: Productie

Tip job: Full time

Departament: Financiar / Contabilitate

Experiență: Mid-Level (2-5 ani)

Candidatul ideal
Studii superioare in domeniul economic ( preferabil specializare Contabilitate de gestiune);
2 ani experienta si cunoasterea avansata a unui soft de contabilitate;
Cunoasterea limbii engleze reprezinta un avantaj.
Cunoasterea legislatiei in domeniu.

Descrierea jobului

Ø Asigură respectarea dispoziţiilor legale referitoare la întocmirea documentelor specifice activităţii financiar contabile
Ø Respectă planul de conturi în vigoare cu particularizările convenite de companie privind detalierea veniturilor şi cheltuielilor pe centrele de cost stabilite
Ø Efectuează încasări şi plăţi numerar pe baza documentelor: borderouri de încasări, role de la casa de marcat, avansuri spre decontare, autorizare cheltuieli, decontare avans, dispoziţie de plată /încasare
Ø Întocmeşte registrul de casă zilnic respectând procedura de întocmire a registrului
Ø Întocmeşte cash-flow-ul zilnic pe baza căruia se ordonează plăţile
Ø Înregistrează / verifică registrul de casă
Ø Înregistrează / verifică deconturile
Ø Înregistrează / verifică şi ţine evidenţa obligaţiilor de plată către furnizori
Ø Înregistrează / verifică şi ţine evidenţa clienţilor
Ø Ţine evidenţa leasing-urilor şi a contractelor cu plata în rate
Ø Înregistrează lunar cheltuielile exigibile prin natura lor, din 471
Ø Stabileşte şi înregistrează provizioanele
Ø Înregistrează / verifică extrasele bancare
Ø Ţine evidenţa de gestiune a mijloacelor fixe şi a imobilizărilor necorporale atât în moneda locală cât şi în EURO
Ø Înregistrează / verifică mijloacele fixe şi imobilizările necorporale
Ø Verifică şi întocmeşte facturi către clienţi pe baza rapoartelor primite de la responsabilii de contracte
Ø Reconciliază la sfârşitul lunii evidenţa contabilă cu documente justificative
Ø Aplică procedura de credit-control
Ø Participă la inventarele anuale ale companiei din partea departamentului contabil pentru asigurarea desfasurarii riguroase a inventarierii