Director Marketing în Bucuresti

AECTRA AGROCHEMICALS

Marketing Specialist

VON Consulting

Specialist Marketing

MATEI CONF GRUP

Marketing Manager

PEOPLE POINT

Analist Marketing

TIMAC AGRO ROMANIA

HOLISTIC LIFE SPA

COMBINATUL DE CELULOZĂ ŞI HÂRTIE

MEDIJOBS PLATFORM SRL

STRATEGIC MANAGEMENT AGENCY

CULDA TRAINING AND COACHING-D

Manger Marketing

BAUPARTNER CONSTRUCT

Asistent Marketing

ROANA GOURMET ET ARTS

Confidenţial
Bucuresti

Industrie: Agrara

Tip job: Full time

Departament: Agricultura, Management, Marketing

Experiență: Manager / Executiv,Senior-Level (> 5 ani)

Candidatul ideal
  • Studii superioare, cu trainguri si specilizari in MKT, analize de piata si pozitionari de produse – reprezinta un plus
  • Spirit creativ, inovativ, dinamic, energetic
  • Experienta dе marketing in agribusiness - reprezinta un avantaj
  • Buna cunoastere si utilizare a internetului si a retelelor dе socializare /si a uneltelor de online marketing
  • Competente in alegerea campaniilor de imagine / grafica de impact pentru segmentele alese (cunoasterea furnizorilor din domeniu reprezinta un avantaj)
  • Disponibilitate pentru calatorii in teritoriu in proportie dе 50 - 60% din timpul dе lucru

Descrierea jobului

Daca esti pasionat dе marketing in agribusiness, esti o persoana creativa si cu imaginatie, atunci aceasta este oportunitatea ta dе contribui la cresterea valorii echipei si brandului Aectra in piata.
Vei gasi un mediu de lucru care incurajeaza inovatia si exprimarea ideilor, un mediu dinamic si competitiv, in care energia, ambitia, capacitatea si dorinta de diferentiere reprezinta valoarea adaugata.

Responsabitati:
  • Realizeaza analize de mediu de afaceri si de piete specifice pentru segmentele targetate de Companie
  • Dezvolta permanent mecanisme pentru intelegerea profilului clientului final (fermierul) si intelegerea nevoilor acestuia pentru produsele de nutritie si de stimulare a cresterii plantelor
  • Elaboreaza si implementeaza strategia de Marketing pe termen mediu si lung, in concordanta cu obiectivele de business ale Companiei
  • Efectueaza analize de pozitionare a produselor, tinand cont de obiectivele de dezvoltare ale portofoliului de produse, concurenta si nevoile segmentelor vizate
  • Concepe planul de promovare si comunicare pe toate elementele mixului de MKT, in linie cu obiectivele de pozitionare agreate
  • In particular, dezvolta prezenta si impactul Companiei in mediul online, prin toate canalele eficiente necesare MKT-ului digital, cu relevanta pe targetul de clienti vizati
  • In parteneriat cu departamentul Tehnic, organizeaza toate evenimentele de testari in camp si field days necesare pentru promovarea rezultatelor obtinute catre cat mai multi fermieri
  • Dezvolta relatii cu influentatori cheie (fermieri, jurnalisti, lideri de opinie, experti, specialisti, profesori)
  • Construieste bugetul de MKT cu raportari periodice ale cheltuielilor vs buget si in stricta legatura cu rezultatele in vanzari (ROI)
  • Colaboreaza strans cu departamentul de vanzari, atat pentru preluarea feedback-ului din piata, cat si pentru adaptarea campaniilor la nevoile specifice necesare, functie de dimensiunea oportunitatii
  • Impreuna cu departamentul Tehnic si product managerii, este un initiator si un motor al inovatiei si cautarii de noi oportunitati de business, in linie cu obiectivele de dezvoltare ale Companiei
  • Gestioneaza relatiile cu mass-media si alti parteneri de co-marketing
  • Deruleaza si gestioneaza relatia cu furnizorii pentru toate activitatile de marketing si promovare
Beneficii oferite de noi:
  • Oportunitatea dezvoltarii in compania lider din domeniul nutritiei si stimularii cresterii plantelor, segment tehnologic cu cresterea cea mai dinamica din agribusiness
  • Un mediu deschis si dinamic, plin de provocari, in interactiune cu o echipa de experti atat pe plan local cat si international, o adevarata scoala de business
  • Oportunitatea de a participa la formarea si dezvoltarea pietei precum si la obtinerea de rezultate remarcabile impreuna cu clientii nostri, cu un impact major in sectorul de activitate