Inginer Automatist - Bucuresti în Sibiu

Inginer Automatist - Bucuresti

ADECCO RESURSE UMANE SIBIU

Sibiu
Industrie:
Tip job: Full time
Departament: Inginerie, Productie, Automatizari, Auto / Echipamente
Experiență: Manager / Executiv,Senior-Level (> 5 ani)

Candidatul ideal
Adecco Romania angajeaza Inginer automatist pentru clientul sau, lider pe piata de roboti instalati.

- Minimum 5 ani experienta in domeniul automatizarilor industriale (preferbil sisteme de fabricatie);
- Cunostinte de programare/configurare echipamente de automatizare marca SIEMENS (PLC Simatc S7, HMI-uri, Convertizoare);
- Cunostinte despre echipamentele altor fabricanti constituie un avantaj: SCHNEIDER ELECTRIC, PHOENIX CONTACT, BECKHOFF;
- Experienta in utilizarea Simatic Manager, TIA Portal, WinCC, STARTER;
- Programarea robotilor industriali ABB, FANUC, Universal Robots, constituie un avantaj;
- Experienta in configurarea sistemelor tip „robotic vision” Keyence, SICK, Cognex, ISRA;
- Experienta in utilizarea protocoalelor de comunicatie din industrie (PROFIBUS, PROFINET, MODBUS, ETHERNET/IP si altele);
- Cunostinte de baza in programarea calculatoarelor;
- Experienta in utilizarea echipamentelor de retea (Switch-uri, cuploare, gateway-uri);
- Experienta in proiectarea schemelor electrice si pneumatice pentru instalatiile de automatizare;
- Experienta in utilizarea programelor CAD, in special pentru partea de proiectare electrica: Eplan Electric, Eplan Fluid, SEE Electrical;
- Disponibilitate de a lucra in delegatie (interna si/sau externa);
- Cunoasterea limbii engleze;
- Limba franceza sau germana constituie un avantaj;
- Permis de conducere

Descrierea jobului

- Elaborarea solutiilor tehnice preliminare pentru intocmirea ofertelor;
- Elaborarea solutiei tehnice detaliate pentru automatizare, conform cerintelor agreate;
- Realizarea schemelor electrice si/sau pneumatice;
- Intocmirea listelor de materiale pentru componenta electric/automatizari;
- Urmarirea realizarii dulaprurilor de automatizare si a altor montaje aferente;
- Programarea si configurarea echipamentelor de automatizare;
- Participarea la instalarea/punerea in functiune a echipamentelor sau a sistemelor livrate;
- Elaborarea manualelor de utilizare si altor materiale specifice pentru intocmirea documentatiei finale;
- Instruirea operatorilor si a personalului angajat in mentenanta, pentru sistemul livrat.
Tab Companie