Email Marketing Specialist în Bucuresti

Email Marketing Specialist

FLANCO RETAIL SA
Bucuresti
Candidatul ideal
The Role:
The Email Marketing Specialist is responsible for planning and executing email communications, lead nurturing, retention strategies and successfully growing the subscribers data base. This position within our company is focused on increasing customer engagement and optimize email communications according to company’s marketing objectives. The Email Marketing Specialist will coordinate with internal marketing team and will be responsible for conducting analysis, raising efficiency and providing insight to management about the performance of each email marketing campaign.

Descrierea jobului

Responsibilities:
  • Coordinate and deliver customer communication emails to achieve marketing goals; creation, execution, implementation level
  • Develop innovative email marketing techniques to increase sales and revenue
  • Own end-to-end production of emails including strategy, project management, creative, coding, QA testing, building audience segments, A/B testing and reporting
  • Oversee A/B testing that deliver against ROI targets through a highly segmented customer base
  • Work closely with the marketing team in developing each campaign
  • Develop promotional and informational content strategies to maximize customer retention and increase the subscribers data base
  • Drive and optimize key metrics as CTR, open rates, engagement and retention
  • Analyze campaign results and recommend improvements to achieve campaign objectives.Ensure high levels of data accuracy and integrity with fast-growing and high-volume lists
  • Always focused of following legal requirements regarding the personal data management
Requirements:
  • Bachelor's Degree, preferably in marketing, communications or relevant field2 – 3 years of experience in email marketing campaigns
  • Understanding and working knowledge of HTML, CSS and Java Script
  • SEO minimum level of expertise
  • Gimp, Photoshop minimum level of expertise
  • Ability to manage high volume integrated email marketing programs for consumer audiences
  • Results-driven, motivated, with great knowledge around metrics and ROI analysis
  • Strategic CRM focus and providing creative solutions according to business objectives
  • Focused, with ability to thrive under pressure in a dynamic environment
  • Written communication skills
  • Strong planning, scheduling and project management skills.

Descrierea companiei

Vrei să faci lucruri peste așteptări și să înveți ceva nou in fiecare zi? Ești comunicativ, optimist, dornic să te dezvolți profesional? Alătură-te celei mai dinamice echipe de profesioniști din retailul electro-IT din România! Flanco este cel mai eficient retailer autohton de produse IT&C, electronice și electrocasnice, activând de peste două decenii. Compania se numără printre inițiatorii evenimentului Black Friday în România și își propune să devină retailer-ul preferat de electro-IT al românilor. Flanco deține o rețea națională de 139 magazine situate în cele mai importante zone comerciale din peste 100 de orașe și o echipă de peste 1500 de profesioniști. Compania se află în continuă creștere și dezvoltare, datorită investițiilor în magazine noi sau în reamenajări de magazine, în extinderea și dezvoltarea echipei, în optimizarea mixului de produse și diversificarea ofertei de servicii. Clienților noștri le oferim o experiență bazată pe un pachet complex de soluţii electro-IT, care adaugă valoare procesului de cumpărare, politica noastră de dezvoltare fiind în concordanţă cu cele mai noi tendințe la nivel internaţional din domeniul retailului.

Flanco Retail S.A. colectează și procesează datele tale personale în conformitate cu prevederile Regulamentului General privind Protecția Datelor UE 2016/679 și legislația națională de implementare. Detalii suplimentare, precum și eventualele actualizări privind politica de prelucrare a datelor personale, pot fi consultate la adresa https://www.flanco.ro/prelucrare-date-personale-in-cadrul-procesului-de-recrutare.

Industrie: Comert / Retail
Tip job: Full time
Departament: Marketing
Experiență: Entry-Level (< 2 ani),Mid-Level (2-5 ani)
Tab Companie