Web Designer în Bucuresti

Web Designer
FLANCO RETAIL SA

Bucuresti
Candidatul ideal
Flanco is hiring an Web Page Designer to join our team. We believe that great design should influence all aspects of Flanco, whether through our products and services, advertising, internal tools, or external communications. As a Web Page Designer, you will work closely with our Creative team to design and build exciting, beautiful online user experiences for Flanco's website content, campaigns, and more.

Qualifications:

Must have both graphic design and coding experience;
Foundational knowledge of HTML5, CSS3, and JavaScript;
Able to work quickly and independently in a fast-paced, dynamic environment;
Meticulous and vigilant, with a high level of attention to detail;
Excellent abilities in using specific IT applications: Gimp, Adobe (Photoshop, Illustrator, Dreamweaver), Microsoft Office, browser capability standards, and brand identity;
Experienced in designing and developing desktop and mobile pages, email templates, and working with a CMS; Experience with WordPress or similar platforms is a plus;
Comfortable owning projects from the conceptual stage through to production;
Eager to speak up and provide creative ideas/solutions to superiors;
Minimal skills of copywriting;
5+ years of professional experience.

Descrierea jobului

Responsibilities and Duties:

Explore and drive forward our visual identity; become fully immersed in the Flanco brand and mission and help us tell our story in a clear way;
Create engaging designs for Flanco’s pages and implement the content using your coding skills;
Work collaboratively across teams to execute a cohesive vision that achieves target goals and objectives;
Contribute to the UX standards and framework;
Create product bundles;
Keep up with industry standards to create exemplary project deliverables;
Create and administer the campagns launched on flanco.ro;
SEO optimizations;
Processing reviews;
Respect deadlines.

Descrierea companiei

Vrei să faci lucruri peste așteptări și să înveți ceva nou in fiecare zi? Ești comunicativ, optimist, dornic să te dezvolți profesional? Alătură-te celei mai dinamice echipe de profesioniști din retailul electro-IT din România! Flanco este cel mai eficient retailer autohton de produse IT&C, electronice și electrocasnice, activând de peste două decenii. Compania se numără printre inițiatorii evenimentului Black Friday în România și își propune să devină retailer-ul preferat de electro-IT al românilor. Flanco deține o rețea națională de 145 magazine situate în cele mai importante zone comerciale din peste 100 de orașe și o echipă de peste 1500 de profesioniști. Compania se află în continuă creștere și dezvoltare, datorită investițiilor în magazine noi sau în reamenajări de magazine, în extinderea și dezvoltarea echipei, în optimizarea mixului de produse și diversificarea ofertei de servicii. Clienților noștri le oferim o experiență bazată pe un pachet complex de soluţii electro-IT, care adaugă valoare procesului de cumpărare, politica noastră de dezvoltare fiind în concordanţă cu cele mai noi tendințe la nivel internaţional din domeniul retailului.

Flanco Retail S.A. colectează și procesează datele tale personale în conformitate cu prevederile Regulamentului General privind Protecția Datelor UE 2016/679 și legislația națională de implementare. Detalii suplimentare, precum și eventualele actualizări privind politica de prelucrare a datelor personale, pot fi consultate la adresa https://www.flanco.ro/prelucrare-date-personale-in-cadrul-procesului-de-recrutare.

Industrie: Comert / Retail
Tip job: Full time
Departament: Marketing, IT Software
Experiență: Entry-Level (< 2 ani),Mid-Level (2-5 ani)
Tab Companie