Economist Creante Clienti în Bucuresti

Economist Creante Clienti

SC METRO CASH CARRY S.​R.​L.​

Bucuresti
Industrie: Comert / Retail
Tip job: Full time
Departament: Financiar / Contabilitate
Experiență: Mid-Level (2-5 ani)

Candidatul ideal
Cerinte:

* Competenţă analitică, atenție la detalii şi orientare către rezultat
* Atitudine pro-activă şi dorința de a acumula cat mai multe cunoştinţe
* Cunoștințe de legislație contabilă și fiscală
* Studii superioare economice
* Experienţă în domeniul financiar-contabil minim 3 ani
* Cunoaştinte avansate de limba engleza
* Cunoştinţe SAP şi MS Office (Excel - avansat, Word - mediu)

Descrierea jobului

Responsabilitati:

* Verificarea si arhivarea contractelor privind achizitia de produse, prestarea de servicii, precum si a Anexelor si actelor aditionale, semnate cu furnizorii de marfa si clientii METRO Cash&Carry Romania
* Introducerea in sistem cu acuratete si verificarea veniturilor companiei cu decontare ulterioară
* Emiterea facturilor de prestari servicii si de discount, atat catre clientii interni si externi, cat si catre societatile din cadrul grupului METRO
* Calcularea si inregistrarea accrual-ului pentru veniturile aferente lunii curente
* Urmărirea soldurilor clientilor si incasarea la timp a creantelor rezultate din veniturile ulterioare, precum si a soldurilor debitoare aferente furnizorilor de marfa

Beneficii:

* Vei avea sprijinul unei echipe de profesionisti
* Vei gasi la noi un mediu prietenos si oportunitati de dezvoltare
* Vineri este zi scurta ( programul se termina in jurul orei 14:30)
* Calcularea si inregistrarea provizioanelor pentru clientii incerti si furnizorii debitori si urmareirea calitatii portofoliului de clienti
* Intocmirea rapoartelor periodice conform activitatilor din cadrul departamentului
* Comunicarea activa cu partenerii comerciali in vederea reconcilierilor lunare
* Prelucrarea si arhivarea corespondentei
* Realizarea activităților specifice de inchidere de luna, conform graficelor stabilite