Tehnician Sistem/​administrator Retea/​lb Engleza/​tg Mures în Targu Mures

Tehnician Sistem/​administrator Retea/​lb Engleza/​tg Mures

ADECCO RESURSE UMANE
Targu Mures
Industrie: Callcenter / BPO, IT / Telecom
Tip job: Full time
Departament: Grafica / Webdesign / DTP, IT Hardware, IT Software, Inginerie
Experiență: Mid-Level (2-5 ani)

Candidatul ideal
Adecco Resurse Umane recruteaza pentru unul din clientii sai, o importanta companie multinationala care urmeaza sa deschida la Tg Mures un centru de procesare date, un Tehnician Sistem/Administrator Retea(vorbitor de limba engleza) pentru biroul locat inTg Mures.

Experienta in administrarea sistemelor de operare și a rețelei.
Aptitudini necesare:

Aptitudini tehnice:
Bună cunoaștere a sistemelor de operare Linux și / sau Windows; •
Capacitatea de a scrie scripturi de operare, de a le documenta și de a le adapta ori de câte ori este necesar;
Posturi de lucru și aplicații server (suită Microsoft Office, ActiveDirectory, produse Internet etc.);
Cunoștințe hardware;
Cunoașterea configurațiilor obișnuite, a sistemelor și instrumentelor de birou;
Tehnologii și protocoale de rețea (Internet, Ethernet, TCP / IP etc.);
Concepte și tehnici de arhitectură de rețea și sisteme;
Instrumente de diagnosticare și software de monitorizare a echipamentelor;
Instrumente de administrare a bazelor de date (monitorizare, setări, copii de rezervă, instalare)
Cunoașterea instrumentelor utilizate (GLPI - OCS - Centreon - software de backup etc.);
Cunoașterea sistemelor și conceptelor și a tehnicilor de arhitectură de rețea.

Aptitudini personale:
Capacitatea de a lucra cu echipe diverse în funcție de proiecte
Abilitatea de a analiza și sintetiza, autonomie, adaptabilitate, corelarea rezultatelor,
Abilități de ascultare și comunicare

Descrierea jobului

Planifica implementarea stațiilor de lucru și a aplicațiilor;

Realizeaza instalalarea echipamentelor de birou, si a sistemelor specifice domeniului de activitate;
Asista, consiliaza și antrenează echipe de utilizatori, specifice domeniului de activitate;
Asigura mentenanta echipamentelor, si a sistemelor de operare
Identifica și analizeaza anomaliile si defecțiunile, echipamentelor;
Depanarea posturilor de lucru local sau de la distanță;
Efectueaza un inventar al echipamentelor

Tehnicianul de sistem efectuează întreținere corectivă și uneori preventivă a dispozitivelor si echipamentelor,a instalațiilor si sistemelor etc.
Misiunea sa este de a sprijini operatorii în viața de zi cu zi a proiectului prin îndeplinirea sarcinilor operaționale.