Consultant Vânzări /​ Specialist Vânzări

Companie verificată
Aplica rapid
Train To Perform SRL
Locație: Iasi

Tip job: FullTime

Căutăm pentru clientul nostru, o companie românească cu peste 30 de ani de experiență în producerea și comercializarea la nivel național și european a produselor de tâmplărie termoizolantă, caracterizate de un înalt nivel tehnic și estetic, rolul de

CONSULTANT VÂNZĂRI / SPECIALIST VÂNZĂRI

Locație: Județele Bacău, Neamț, Suceava, Botoșani, Iași

Nr. poziții vacante: Multiple

Pregătirea necesară postului:

- experiență în vânzări de tip Business 2 Business (B2B);

- disponibilitate pentru deplasări la nivel național în funcție de nevoile clienților și ale companiei;

- permis de conducere categoria B;

- abilități de comunicare: capacitatea de a prezenta oferte într-un mod persuasiv și de a comunica eficient cu clienții și echipele interne;

- abilități analitice - capacitatea de a analiza cerințele clienților, de a estima costurile și de a identifica soluții potrivite;

- capacitatea de negociere și de rezolvare a problemelor, precum și capacitatea de a găsi soluții câștigătoare atât pentru client, cât și pentru companie;

- orientare către rezultate și către obținerea succesului în câștigarea contractelor. Setarea obiectivelor clare, gestionarea priorităților și abilitatea de a lucra sub presiune pentru a respecta termenele limită;

- gândire strategică și identificarea de oportunități de afaceri. Capacitatea de a înțelege piața, concurența și nevoile clienților pentru a dezvolta strategii eficiente de ofertare;

- capacitatea de adaptare la un mediu flexibil. Abilitatea de a învăța rapid și de a se adapta la situații noi și neprevăzute;

Responsabilități:

 - administrează complet procesul de vânzare, inclusiv identificarea și contactarea potențialilor clienți, evaluarea nevoilor acestora, prezentarea ofertelor, negocierea și încheierea contractelor;

- menține și dezvoltă portofoliul de clienți, actualizează în mod constant baza de date a companiei;

- prezintă produsele companiei prin mijloace elecronice (remote și/sau on-site);

- asistă clienții în luarea celei mai bune decizii pe perioada procesului de contractare, cât și ulterior finalizării acestuia, în scopul creării unei relații profesionale pe termen mediu-lung;

- întocmește rapoarte de activitate, analize și prognoze privind performanța vânzărilor, tendințele pieței, feedback-ul clienților și alte informații relevante pentru luarea deciziilor strategice;

- se documentează și informează în mod continuu despre caracteristicile produselor;

- participă la evenimente și târguri de specialitate. Acestea oferă oportunitatea de a întâlni potențialii clienți, de a prezenta produsele companiei și de a construi relații de afaceri;

- respectă procedurile și condițiile comerciale de lucru ale companiei, iar acolo unde este cazul, propune modalități de optimizare a acestora.

Beneficii:

- contract de muncă pe o perioadă nedeterminată;

- pachet salarial constituit din venit fix și bonusuri de performanță;

- program de lucru flexibil (libertate în alegerea programului de lucru și asupra modului în care sunt organizate activitățile zilnice);

- instrumente de lucru (laptop, telefon, internet);

- decontarea cheltuielilor de deplasare și diurnă pentru deplasări;

- sesiune de formare tehnică, suport în procesul de integrare organizațională, susținere constantă în activitate;

- posibilitatea dezvoltării unei cariere de succes în domeniu.

Dacă dorești să activezi și să îți dezvolți cariera în cadrul unei companii care se află în plină expansiune și cu expunere europeană, te invităm să ne trimiți CV-ul actualizat.

Disclaimer: Train2Perform este o companie nationala, specializata in furnizarea de solutii integrate si personalizate de Resurse Umane pentru companii si persoane fizice in vederea optimizarii relatiilor interumane, acoperind urmatoarele domenii: recrutare si selectie de personal, programe de formare și dezvoltare, management strategic al resurselor umane.