Specialist ofertare

Media netă estimată pe baza celor 1588 de salarii introduse în Salario: 5000 RON/Luna

Train To Perform SRL
Locație: Iasi

Recrutăm pentru clientul nostru, companie specializată în oferirea de servicii profesioniste de montaj, service si postservice folosind tehnologii de ultimă generaţie, datorită vastei experienţe în domeniul producţiei tâmplăriei din PVC si Aluminiu, acumulate în cei peste 25 ani de activitate,

Locație: Iași

Nr. poziții vacante: 1

Nivel experiență: Începător / Mediu / Avansat

Mod de lucru: la sediul companiei

Descriere generală și obiectivul specific al postului: crearea și pregătirea ofertelor tehnice și comerciale pentru produsele și serviciile oferite de companie către partenerii săi internaționali. Activitatea principală este de a analiza cerințele și specificațiile clienților și de a pregăti oferte financiare care să răspundă nevoilor și cerințelor acestora.

În măsura disponibilității există și posibilitatea efectuării de deplasări în Comunitatea Europeană cu scopul de a întâlni potențiali clienți sau pentru a participa la evenimente și târguri de specialitate.

Pregatirea necesară postului:

- studii superioare finalizate;

- experiență în domeniul vânzărilor / relații cu clienți de minim un an;

- abilități analitice - capacitatea de a analiza cerințele clienților și de a identifica soluții potrivite pentru aceștia;

- abilități de comunicare: capacitatea de a redacta documente clare și concise, de a prezenta oferte într-un mod persuasiv și de a comunica eficient cu clienții și cu echipele interne;

- capacitatea de negociere și de rezolvare a problemelor;

- orientare către rezultate;

- abilitate de a lucra sub presiune pentru a respecta termenele limită;

- gândire strategică pentru a dezvolta metode eficiente de ofertare;

- capacitatea de adaptare la un mediu flexibil. Abilitatea de a învăța rapid și de a se adapta la situații noi și neprevăzute;

- cunoștințe de limbă engleză nivel mediu - avansat;

- bune cunoștinte de operare a pachetului Microsoft Office;

Responsabilități:

- analizarea cerințelor clienților în vederea pregătirii ofertelor adecvate;

- calcularea costurilor asociate produselor și serviciilor oferite;

- redactarea descrierilor produselor sau serviciilor, specificațiilor tehnice, termenilor și condițiilor, prețurilor, garanțiilor și alte informații relevante pentru ofertă;

- comunicarea și coordonarea eficientă cu colegii pentru a asigura acuratețea și coerența ofertei;

- negocierea și prezentarea ofertelor, implicarea în negocierile cu clienții pentru a clarifica sau negocia anumite aspecte ale acestora;

- monitorizarea și supravegherea progresului ofertelor. Oferirea răspunsurilor la întrebările sau solicitările suplimentare ale clienților pentru a obține rezultate pozitive;

- îmbunătățirea procesului de ofertare prin identificarea și implementarea unor metode și instrumente mai eficiente. Analizarea feed-back-urilor clienților, evaluarea concurenței și propunea de îmbunătățiri pentru a optimiza activitățile de ofertare ale companiei.

Beneficii:

- pachet salarial constituit din venit fix si bonusuri de performanță;

- contract de muncă pe o perioadă nedeterminată;

- tichete de masă;

- training-uri specifice activității;

- posibilitatea dezvoltării unei cariere de succes în domeniu.

Dacă dorești să activezi în cadrul unei companii care se află în plină ascensiune la nivel național și internațional, te invitam să ne trimiti CV-ul actualizat.

Train2Perform este o companie specializată în furnizarea de servicii profesioniste în domeniul Resurselor Umane. Echipa noastră oferă partenerilor de business soluții personalizate pentru optimizarea relațiilor interumane, acoperind următoarele domenii: recrutare și selecție de personal, training, consultanță și management al resurselor umane.