Sales representative - Sisteme de securitate

Companie verificată
Aplica rapid
Locație: Oradea

Tip job: FullTime

Responsabilitati:

Identificarea de noi oportunitati si dezvoltarea portofoliului de afaceri / clienti;

Asigurarea managementul principalelor conturi, asigurarea relatiei cu clientii existenti, derularea contractelor / comenzilor / lucrarilor;

Identificarea, în mod activ, de noi posibilitati de imbunatatire a activitatii proprii și de dezvoltare a businessului;

Promovarea solutiilor și serviciilor companiei;

Prezentarea solutiilor tehnice potentialilor clienti si oferirea serviciilor de consultantă in ceea ce priveste achizitionarea produselor companiei;

Colaborarea cu specialistii departamentului tehnic, redirectionarea clientilor care solicita informatii de natura tehnica catre persoanele specializate în vederea optimizarii si eficientizarii activitatilor specifice de vanzare;

Elaborarea ofertelor tehnice si financiare, precum și prezentarea acestora clientilor;

Furnizarea de informatii clientilor despre preturile practicate, produsele disponibile, ofertele promotionale;

Elaborarea descrierii solutiei tehnice / completarea fiselor tehnice pentru echipamentele ofertate;

Intocmirea de rapoarte referitoare la activitatea desfasurata;

Intocmirea propunerilor de reducere a costurilor si optimizarea ofertelor inainte de transmiterea acestora catre client;

Informarea in permanenta despre stadiul pietei (proiecte in dezvoltare/ in ofertare, competitie, potentiali investitori etc.);

Stabilirea de parteneriate cu firmele de securitate la nivel regional si national;

Participarea la intocmirea planului de vanzari si urmareste indeplinirea obiectivelor de vanzari;

Asigurarea suportului tehnic pentru managerul de proiect in implementarea solutiei tehnice ofertate;

Urmarirea derularii lucrarilor în termenele contractuale asumate;

Participarea la cursuri si traininguri precum si la targuri, expozitii, evenimente specifice domeniului, organizare de workshopuri;

Construieste o echipa puternica in vederea obtinerii celor mai bune rezultate;

Activitate atat la birou cat si pe teren.

Cerintele postului

Experienta in ofertare / vanzare sisteme electronice, în cel putin o companie de profil (reprezinta avantaj);

Cunostinte in sisteme de securitate, electronica (reprezinta avantaj);

Buna capacitate de relationare cu clientii;

Lucru în echipa;

Foarte bune abilitati de comunicare si prezentare;

Capacitatea de valorificare a oportunitatilor de vanzare;

Cunoasterea industriei de sisteme securitate, de distributie sisteme securitate si a principalilor actori din piata (reprezinta avantaj);

Cunoasterea legislatiei privind achizitiile publice si a celei privind sistemele de securitate (reprezinta avantaj);

Cunoasterea limbii engleze la nivel mediu (citit, scris, vorbit);

Capacitate de acumulare a cunostintelor si instruire in domeniul sistemelor de securitate;

Cunostinte de lucru cu PC/MS Office/Aplicatii mobile specifice;

Disponibilitate pentru deplasari pe teren;

Permis conducere categoria B.

OFERTA:

Lucrul în cadrul unei echipe dedicate si a unei companii cu vechime în domeniu;

Accesul constant la informatii noi si oportunitatea de dezvoltare personala;

Oportunitati de dezvoltare a carierei intr-un mediu profesional si prietenos;

Salariu motivant în functie de performanța;

Tichete de masă (card);

Telefon mobil, Laptop;

Autoturism de serviciu.